10 Adımda Vajinismusa Son       

İnsanların ikili ilişkileri ve günlük yaşantıları cinsel yaşantılarına oldukça bağlıdır. Zira sağlıklı ve kaliteli bir cinsel yaşama sahip olamayan bireylerin günlük yaşantılarında ve ikili ilişkilerinde bazı sorunlar yaşadığı gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir cinsel yaşam ise hem bedenen hem de ruhen sağlıklı bireyler tarafından gerçekleştirilebilir. Bireylerin herhangi birinde görülen bir aksaklık seksüel yaşamı olumsuz etkilemeye yetmektedir.

Özellikle bayanlarda görülen vajinismus bu aksaklıklardan sıklıkla yaşananıdır. Vajinismus‘u tanımlamak gerekirse vajinal bölgede bulunan kasların istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişki yaşanamaması veya oldukça ağrılı olması şeklinde görülen patolojik bir durum olarak özetlenebilir. Bu problem birçok kadında var olan ve seksüel yaşamı tamamen baltalayan bir olgudur. Tedavisi mümkün olmakla birlikte pek çok tedavi yöntemi mevcuttur.

Cinsel yaşamın her alanında bireylere yardımcı olabilecek kitap ve makaleler olduğu gibi vajinismus hakkında da yazılmış birçok yardımcı mevcuttur.

Bu kitap ve makale desteklerinden birisi de 10 Adımda Vajinismus’a Son adlı kitaptır. 10 Adımda Vajinismus’a Son tamamen bireylerin daha kaliteli ve sağlıklı bir cinsel hayata hazırlanmaları açısından oldukça önemli bir üründür. 10 Adımda Vajinismus‘a Son’un içerisinde vajinismus‘un basit tanımından, oluşum sebeplerine ve tedavisine kadar birçok konu ele alınmıştır. Bunlardan başlıcaları belirtilmek gerekirse beynin cinsellik için yeniden programlanması, kadın ve erkeğin cinsel anatomisi, vajinal bölge kas grupları yapıları, çeşitli gevşeme ve beden duyumlarına konsantre olma antrenmanları, cinsel ilişkide ilk giriş, adım adım genişletme uygulamaları, cinsel ilişki öncesi eşlerin birlikte hazırlanması şeklinde özetlenebilir. Bunlar gibi a’dan z’ye merak edilen daha birçok konu cevabı ile birlikte 10 Adımda Vajinismus’a Son adlı kitapta yer almaktadır. Eşlerin vazgeçilmez bir cinsel yaşam destekleyici ürünü olmaktadır.