Tel: 0282 653 17 27

Facebook Sayfamız

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel birleşme denendiğinde vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine ya da ağrılı olarak gerçekleşmesine denir. Bu kasılma istemsiz, yani kadının bilinçli kontrolü dışında gerçekleşen bir kasılmadır. Ayrıca bu kasılmaya bir korku paniğiyle ve asla mantıkla önlenemeyen bedenin başka kas gruplarındaki (karın, bel, sırt, bacak gibi…) kasılmalar, bacakların kapanması, hatta nefes durmaları, adeta bir kilitlenme, cinsel birleşmeden kaçınma, girişin olmayacağı inancı eşlik edebilmekte ve cinsel birleşme pozisyonuna geçilememektedir. Burada inatçı ve tekrarlayıcı korku ve vajinal birlikteliğe direnç vardır. Bu süreçte yer alan birincil kas grubu, pubococcygeus (PC) kas grubu olarak adlandırılmaktadır.
Vajinismus genellikle cinsel yaşamın başlangıcında, ilk cinsel birleşme denendiği anda ortaya çıkar.
Vajinal kasılmaların en önemli özelliği, kasılmaların istemsiz şekilde yani tamamıyla kişinin kontrolü dışında, diğer bir tabir ile “refleks olarak” oluşmasıdır. Bu istemsiz vajinal refleks, ilişki sırasında penisin vajinaya girişi veya penisin yaklaşmasıyla, bir tampon veya doktorun parmağı veya kendi parmaklarınız gibi başka nesnelerin yaklaşması ile tetiklenebilmekte ve kişide kaygı, korku ve öfke uyandırmaktadır. Böylelikle kasılmalar vajinal açıklığı kapatmakta ve ilişkinin gerçekleşmesini de imkânsızlaştırmaktadır. Açıklık sıkılaştığında herhangi bir şey yerleştirme girişimleri de ağrılı olacaktır. Genel olarak vajinaya bir şey sokma denemesi sona erdiğinde kaslar gevşemekte, normale dönmektedir. İşte bu rahatlama kaçınma davranışını pekiştirmekte ve vajinismus belirtisinin devamına neden olmaktadır.
Şekilde PC kas grubu kasılmamaktadır ve vajinal giriş bir erkeğin penisine uyum sağlayabilmektedir. Sağda, vajinismusta PC kas grubunun vajinal girişi sıkıca kapatacak şekilde nasıl kasıldığını görebilirisiniz. Burada ilk 3 cm’lik girişteki düz kaslardan oluşan vajina girişi, hastanın yanlış algısına göre kasılmalar nedeniyle daralmakta, sertleşmekte ve birleşmeyi hemen hemen imkânsız hale getirmektedir.
Vajinismusu olan bayan bedensel açıdan normaldir; ama cinsel işlev bozukluğu söz konusu olduğundan vajinal girişteki kasılma cinsel birleşmeyi engellemektedir. Yani vajinismus, cinsel bölgenin fiziksel anormalliği yüzünden meydana gelmemektedir. Bazı bayanlar vajinalarının penise uygun olmayacak kadar küçük olup olmadığını veya bir ihtimal vajinalarında delik olup olmadığını merak ederler. Bu anlaşılabilir, özellikle vajinal kaslar kasıldığı zaman orada hiçbir delik olmadığı izlenimi yaratabilir. Cinsel bölge tamamıyla normaldir ve bu endişeler kesinlikle yanlıştır. Cinselliğin bedenler, cinsel organlar aracılığı ile beyinde yaşandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle vajinal girişteki kasılma, jel kullanımı ile, alkol alındığında, psikotrop ilaç kullanıldığında, uykuda, hamile kalmakla, lokal anestezik uygulamalar ile ortadan kalkmaz. Vajinismus, kızlık zarı ile ilgisi olmadığı için hymenektomiden (kızlık zarının alınması) sonra düzelmez. Bu istemsiz kasılmayı ortadan kaldırabilecek tek medikal durum genel anestezidir. Her iki tedavi girişiminin de etkisiz olduğu bilinmektedir ve etik açıdan uygunsuzluğu da açıktır.
Vajinismusun bayandan bayana farklılık gösteren türleri vardır. Bazı bayanlar, tam bir jinekolojik muayeneyi ve tampon girişini yapabilirler; fakat penis girişini yapamazlar. Bazıları kısmi penis girişini çok ağrılı olmasına rağmen yapabilir. Bazıları ilk girişlerde ağrı çekip cinsel birlikteliğin ilerleyen dakikalarında ağrı çekmezler. Bazı vajinismuslu bayanlar vajinalarına hiçbir şey sokamazlar, tamamıyla kasılırlar. Bazıları da sevişirken korkudan iç çamaşırlarını bile çıkarmaz.
Buradan da anlaşılacağı gibi vajinismus sadece bir korkunun sonucudur. Cinsel birleşme sırasında, ağrı beklentisi koşullanmış korku yanıtı haline dönüşür ve PC kaslarının kasılmasına neden olur. Yani vajinismus; ilk denemede birleşmenin mümkün olamaması sonucunda ağrı, acı beklentisine karşı geliştirilmiş koşullu refleks veya fobik (abartılı korku) bir tepkidir. Burada hasta adeta bir sınava girmişçesine büyük bir çaba harcayarak sıkıntı, heyecan duyar; “yapamama ve başaramama” korkuları ile olayı iyice çözülemeyecek bir kısır döngü haline getirir. Yani vajinismusun asansör fobisi, hayvan fobisi, yükseklik fobisi, kapalı alan fobisi gibi bir fobiden farkı yoktur. Burada öncelikle bunu anlamanızı istiyorum.