Tel: 0282 653 17 27

Facebook Sayfamız

Neden Çocuklarda Oyun Terapisi?

Oyun, çocukların kendilerini ifade etme yoludur, bütün dünya çocuklarının konuşabildiği ve sonra zamanla bazılarının unuttuğu evrensel bir dildir oyun.

Çocuklar oynamayı severler. Çocuklar duygularını büyükler gibi anlamlandıramadıkları gibi, duyguları hakkında büyükler gibi de konuşamazlar. Bu yüzden büyüklerle yapılan terapi şekli çocuklara uymaz. Oyun terapisindeçocuk yaşadıklarını ve duygularını ifade etme ortamı bulur. Çocuklar oyun sırasında yaşadıklarının bir parçası olarak davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, hayal kırıklıklarını yeniden yaratırlar. Oyun terapisi, travmatik deneyimler geçiren çocukların duygularına ulaşmayı sağlar. Bunlara nasıl mücadele edeceklerini öğretir. Çocuklar bu sayede negatif duygularını yeniden yaşarlar ve terapistin yardımıyla sıkıntıları üzerinde çalışma şansı bulurlar.Oyun terapisi sürecinde çocuk olaylarla ilgili bakış açılarını, davranışlarını değiştirebilir ve başkaları ile ilişkilerinden haz alır hale gelir.

Oyun Terapisi Ne Kadar Sürer?

Oyun terapisi, çocuğun geçmiş ve bugün yaşadığı deneyimlerdeki çeşitli etkenlere bağlı olan bir süreçtir. En önemli iki etken, çocuğun gelişimsel dönemi ve terapi sürecindeki yaşıdır. Genellikle, çocuğun yaşadığı sorunun geçmişi ne kadar kısa ise terapi o kadar kısa sürecektir. Oyun terapisi, genellikle haftada bir ya da iki kez olmak üzere birkaç oturumdan birkaç aya kadar sürebilir. Çocuklar oyun terapisti ile oyun odasında geçirdikleri zamanı, “yalnızca oyun oynadık” diyerek açıklayabilirler, fakat bu süreçte çocuklar yeni rolleri ve davranışları öğrenirken, kendileri için sorun oluşturan durumlarla başa çıkma yollarını keşfederler.

Oyun Terapisinin Kullanıldığı Durumlar

 

* Boşanmış veya boşanma sürecinde olan ailelerin çocuklarına,

* Aile içi şiddet gören çocuklara,

* Davranış problemi olan çocuklara,

* Kaygı, korku ve fobileri olan çocuklara,

* Uyku bozukluğu ve kâbusları olan çocuklara,

* Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklara,

* Ailede kayıp ve yas olan çocuklara,

* Duygusal, fiziksel ve cinsel tacize uğramış çocuklara,

* Konuşma bozukluğu olan çocuklara, (kekemelik, tekrarlayıcı dil, bebek konuşması)

* Hiperaktivite ve Dikkat eksikliği tanısı almış çocuklara,

* Arkadaş edinmede güçlük çeken çocuklara,

* Ders çalışma ve okuma problemi olan çocuklara

* İçe çekilmiş ve sürekli mutsuz olan çocuklara,

* Uygunsuz davranışlar sergileyen çocuklara

oyun terapisi uygulanmaktadır.

 Psikolojik Danışman Melek Yıldırım

battle on the bay 2015