Tel: 0282 653 17 27

Facebook Sayfamız

Zayıflama Akademisi

Zayıflama Akademisi’ni kilo vermek ve verdiğiniz kiloyu korumak için seçtiğinizden ötürü teşekkür ederim. Bilişsel Terapi konusunda çalıştığım uzun yıllar boyunca Uzman Psikolog Hatice Çelik Menderes ile fazla kilo sorunu olan kişiler için bir program geliştirdik.

Geçen dört yıl boyunca diyet yapan kişilerle çalışmak harika oldu. Onların yaşamlarının geliştiğini görmek; kilo vermenin benlik saygısına yaptığı katkıyı gözlemlemek ve bu özgüven sayesinde daha güzel ilişkiler kurmaları, daha iyi işler bulmaları ve daha tatmin edici etkinliklerde bulunmaları beni çok mutlu etti. Aynı zamanda bu kişilerin evlilik ilişkilerinin ve sağlığının daha iyiye gitmesi, fiziksel olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri ve yaşam kalitelerinin daha artmış olması da eşit derecede önemlidir.

Zayıflama Akademisi’ne katılan kişilerin öyküleri bir diğerinden farklı olsa bile, çoğu kilo vermekte neredeyse ergenlik çağlarından beri zorlanıyorlardı. Oysa denemekten vazgeçmemişlerdi. Hepsi bir miktar kilo vermiş ancak bir süre sonra bu kiloların bir kısmını -çoğu zaman tümünü- geri almışlardı. Neden bu denli başarısız olmuşlardı?

Diyet yapan bu kişiler, kilo verememelerinin ya da indikleri kiloda kalamamanın nedeni olarak zayıf kişilik yapıları ya da iradesizlikleri olduğunu düşünüyorlardı.  Ancak bu açıklamalar kesinlikle doğru değildi. Kilo verememenin ya da verilen kiloda kalamamanın nedeni nasıl yapacaklarını bilmemekten kaynaklanıyor. Bu kişiler kendilerini sürekli olarak motive etmeyi bilmiyorlardı. Diyetten sapmak için ayartıldıklarında ne yapmaları gerektiği hakkında bir fikirleri yoktu. Sapmalarının geçici hatalar olduğunu, tümüyle diyetten vazgeçmek için bir neden olmadığının farkında değillerdi. Yenilgiye uğramış, ümitsiz ya da diyeti sürdüremeyecek gibi hissettikleri dönemde ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlardı. Diyet yapmayı da, aynı bilgisayar ya da araba kullanmak gibi öğrenmeleri gerektiğini düşünmemişlerdi.

Aynı zamanda diyet yapmanın doğal iniş ve çıkışları olduğunu da bilmiyorlardı. Pek çok kişi için diyet yapmak başlangıçta çok kolaydır. Sonra belli bir aşamada, ilk zorlukla karşılaşırlar ve birden bire diyet yapmak zorlaşır. Bu herkesin başına gelebilir. Danışmanlığını yaptığım kilo vermeye çalışan kişiler, bu tür zorluklarla karşılaşacaklarını ve bu zorluklardan önce almaları gereken önlemleri biliyorlardı. Böylece geçici zorlukların üstesinden gelmeyi başardılar. Danışmanlığını yaptığım kilo verme çabası içindeki kişilerin ön hazırlık olarak pek çok ödev yapmasına ve beceri geliştirmesine özen gösteriyorum. Hatta bunu daha diyete başlamadan önce yapıyoruz. Bu ön hazırlıklar diyet zor bir aşamaya girdiğinde ne yapmaları gerekeceği konusunda bu kişileri eğitiyor.

Zayıflama Akademisi sizi de aynı şekilde hazırlayacaktır. Sizler de diyet sırasında zorluklarla karşılaştığınızda özgüveniniz sayesinde bu zorlukları nasıl atlatacağınızı bileceksiniz ve bunu her tekrar edişinizde diyet yapmak sizin için daha da kolay bir hal alacak. Bu meydan okumaların zorluk ve sıklığı zaman içinde azalacak ve siz yaşam tarzı olarak farklı yeme alışkanlığı edineceksiniz.

                                                             Dr. Aytekin ŞAHAN
                                                             Psikiyatri Uzmanı   

oxandrolona pre?o

bodybuilding protein shake vicsnatural bodybuilding diets plans

copywriter portfolio samples

riduzione lussazione anca fisiokinesiterapia risonanza magnetica cardiaca pdf