Tel: 0282 653 17 27

Facebook Sayfamız

Doğru Yerde mi Hizmet Alıyorsunuz?

DOĞRU YERDE Mİ TEDAVİ ALIYORSUNUZ BİR BAKIN...

Psikiyatrik desteğe ihtiyacı olanların kaliteli bir hizmet alması önemlidir. Bize başvuranların şikayetlerini dikkate alarak bir rehber hazırladık.Psikiyatrik ve psikolojik destek aldığınız kişilerin doğru ve ehil kişiler olup olmadığını anlamak için aşağıdaki kriterleri gözden geçirebilirsiniz.

 • Görüşmelerde size 40-50 dakika ayrılmalıdır. Size kısa bir süre ayrılması eksik ya da yanlış tedavi görmenize neden olur.
 • Tedavinizin biçimlenmesinde sizin işbirliğinize değer verildiğini, insan yerine konduğunuzu hissetmelisiniz.
 • İlaç tedavisini tek sağaltım yöntemi olarak kullananlardan kaçının, mutlaka psikoterapötik destek almayı da talep edin. Şizofreni gibi ilaç tedavisinin yoğunlukla uygulandığı hastalıklarda bile hastalık ve hastalığın getirdiği sorunlar konusunda bilgi talep ediniz.
 • Tüm hastalıkları tedavi edebildiğini, sizi (birkaç senasta) %100 iyileştirebileceğini iddia edenlere dikkatle yaklaşın.
 • Hipnozla 3 seansta tedavi edeceğini söyleyenlere kanmayın. Ehil olmayan ellerde hipnoz psikolojik sorunları arttırmakta, sonrasında tedavi çok daha güç olmaktadır.
 • Başvurduğunuz kişinin kim olduğunu ve ehilliğini, o alanın çalışanlarından araştırınız. Tedaviye başlamadan önce terapistinizin eğitimini sorgulayınız.
 • Hastalığınızın tanısını ve tedavisini psikiyatrsitlerle ve klinik psikologlarla konuşabilirsiniz ve ancak onlardan öğrenebilirsiniz. 4 yıllık psikoloji mezunları, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları, hipnoz kurslarına giderek terapist olduğunu iddia eden farklı alan çalışanları, tanı koyma ve tedavi etme hakkına sahip değillerdir. Psikiyatristlerin ya da klinik psikologların dışında kalan ruh sağlığı çalışanları zaman, para ve sağlık kaybetmenize neden olacaklardır.
 • Görüşme sırasında bilgisayarda çalışmak, telefonla konuşmak, birkaç hastayı aynı anda muayene etmek, önceden peşin para talep etmek gibi görüşme etiğini bozan hareketler yapanlara güvenmeyiniz.
 • Psikiyatrist olmadığı halde size ilaç öneren ya da ilaç tedavinizi kesmenizi isteyen, yüksek miktarlarda bir seferde alınan tedavi ücretleri talep eden kişileri lütfen Tekirdağ Tabip Odası’na (0282 2618981) bildiriniz.
 • Tanı koymada uygulanan tetkikler konusunda bilgi alınız ve size ne gibi bir yararı olacağını iyice sorgulayınız.
 • Trans manyetik stimulasyon (TSM) ve neurofeedback gibi yöntemler destekleyici tedavi yöntemleridir. Bir psikiyatrik rahatsızlığın esas tedavisi olarak uygulanmazlar. Bu yöntemleri kullanarak onlarca seans uygulayacağını ve tamamıyla tedavi olacağınızı iddia edenlerden sakınınız.

Sağlığınızla kumar oynamayınız.

Ruh sağlığınıza önem veriniz.

anti bacterieel water